Український ріпак: про врожай 2018 і потреби аграріїв


Осінній прогрес у посіві та збиранні польових культур

Міністерство аграрної політики України повідомляє: на 20 вересня 909 тисяч гектар українських земель засіяно озимим ріпаком. Це на 2% більше від запланованої площі.

У вересні озимими зерновими засіяли 1,7 мільйона гектар, що у відсотковому вигляді складає 24% від прогнозованого обсягу.

Детальна інформація про посів:

Культура
Посівна площа, тис. га
Процентне вираження, %
Тритикале, пшениця озима
1600
26
Ячмінь озимий
68
8
Жито озиме
44
30

В Україні триває збирання зернових, зернобобових культур. Станом на 20 вересня виконано збирання урожаю на 72% від планованого обсягу – 10,6 мільйона гектар, із яких намолотили 37,9 мільйона тонн зерна. У таблиці нижче представлено більш детальні данні про збирання польових культур.

Культура
Площа збирання, тис. га
Процент від плану, %
Обсяг намолоту зерна, тис. тонн
Урожайність, ц/га
Гречка
69
64
89
12,9
Просо
37
71
59
15,9
Кукурудза
(на зерно)
583
13
3200
55,4
Соняшник
2700
45
5800
21,3
Соя
437
26
1000
24,2

Не український ріпак: половина посівного матеріалу, який використовується – німецька

За висновками аналітиків «АПК-Інформ», посівмат озимого ріпаку під урожай 2018 року на українському ринку на 90% складається з імпортної сировини. Виходить, що українські аграрії сіяли лише 10% насіння культури вітчизняної селекції. При цьому фермери надали перевагу посівному матеріалу озимого ріпаку німецької селекції – 55% посіяного в Україні насіння родом з Німеччини. Американська селекція склала 16% поставок, французька – 7%.

Ситуацію, коли українські фермерські господарства вибирають імпортне насіння, можна пояснити наступним чином: сільгоспвиробники в Україні використовують переважно не сорти, а гібриди, котрі пропонує зарубіжна селекція у достатній кількості та високої якості.

Окрім того, на запити українських аграріїв щодо гібридів ріпаку оперативно реагує іноземний ринок насіння: зарубіжні селекціонери пропонують крім високоврожайних гібридів ріпаку й такі, що стабілізують врожай.

Пропоновані зарубіжними виробниками гібриди стійкі до вилягання, мають компенсаційну здатність швидко відновлювати вегетацію навесні.

Через перераховані вище факти, недивно, що в Україні основні обсяги посівного матеріалу озимого ріпаку – закордонні.

Ріпак як польова культура популярна серед українських аграріїв тому, що закордоном, особливо в Європі зростає попит на ріпакова олія, яку тривалий час використовували у технічних цілях, але відносно нещодавно її почали застосовувати й для харчових цілей.

Також варто згадати про створення нових сортів трав’янистої однорічної рослини з високим вмістом ерукової кислоти. Насіння рослин придатні для виробництва авіапалива, біодизеля. Працювати над створенням посівного матеріалу будуть у новій біотехнологічній лабораторії при Інституті землеробства Національної академії аграрних наук України.

А поки купити насіння озимого ріпку української, німецької, американської, французької селекції можна в інтернет-магазині компанії «Агро-Допомога».


Повернутися до списку новин